Singur pe stradă




Cel mai mic preț de vânzare din ultimele 30 zile a fost 4,99 lei.
Despre carte
Singur pe strada este istoria unui copil roman de pe strazile din Italia.
“Intr-o zi de septembrie 2005, am intalnit un baiat din Romania, al carui nume nu mi-l amintesc. M-a intrebat daca puteam sa-l duc cu masina pana la o statie de autobuz. Avea treisprezece sau paisprezece ani, un zambet simpatic si era murdar de noroi pe obraz: jucase fotbal.
I-am spus: «Bineinteles». Pe drum, am inceput sa vorbim. [...] In cateva minute mi-a povestit jumatate din viata lui: calatoria clandestina spre Italia; repatrierea tatalui sau, care nu a marturisit nimanui ca avea in grija un fiu; intalnirea cu un italian care l-a ajutat si cu un altul care ar fi vrut sa-l trimita la furat.
«Stii unde se afla tatal tau acum?» l-am intrebat. «Nu», mi-a raspuns. «Poate in inchisoare. Poate in alta tara». S-a oprit, a cautat ceva in buzunare (nu stiu ce), apoi a continuat: «Un lucru e sigur, insa. Daca nu se intoarce dupa mine, intr-o buna zi ma voi duce eu sa-l caut. Pe el sau pe bunicul...» In aceeasi seara, acasa, am inceput sa scriu povestea aceasta.” Fabio Geda
Data apariției | 7 mai 2008 |
---|---|
Titlu original | Per il resto del viaggio ho sparato agli indiani |
ISBN | 978-973-143-148-2 |
Cod bară | 9789731431482 |
Autor | Fabio Geda |
Traducător | Raluca Lazarovici |
Editura | Nemira |
Colecția | Suspans |
Dimensiuni | 107x178mm |
Nr. pagini | 288 |
Număr volume | 1 |
Greutate (kg) | 0.2300 |